Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane przez użytkowników pytania dotyczące programu mMedica wraz z odpowiedziami. Jeśli chcielibyście Państwo zadać inne pytanie lub zgłosić problem związany z programem mMedica zapraszamy do naszego Centrum Obsługi Klienta.
W przypadku posiadania nieaktywnych widoków bazy danych oznaczonych poprzez identyfikatory:
których nieaktywność objawia się poprzez komunikatu:
należy uruchomić skrypt, który aktywuje widoki wymienione powyżej.
Operacja do wykonania w celu uruchomienia skryptu:
Link do skryptu:
Aktywacja widoku v_pharm_illness_payments oraz v_ter_wydarz_pac
Od dnia 27 kwietnia 2015 roku, w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w komunikacji ze świadczeniodawcami, nastąpiło wyłączenie obsługi protokołu SSL v.3 w usłudze Web Service eWUŚ. Nastąpiło włączenie protokołu określonego standardem TLS, będącego następcą SSL v.3.
W celu poprawnego odpytywania usługi eWUŚ poprzez aplikację mMedica w standardzie TLS, należy w swoim systemie operacyjnym posiadać zainstalowany protokół TLS. Brak posiadanego komponentu protokółu TLS będzie objawiał się komunikatem "Nieznany błąd systemu eWUS" w przypadku weryfikacji uprawnienia pacjenta.
W celu zainstalowania komponentów protokołu TLS należy wykonać następujące czynność:
W linku poniżej przekazujemy instrukcję obsługi aplikacji mMedica w obszarze pierwszego wolnego terminu.
W celu przekazania informacji o pierwszym wolnym terminie użytkownik musi posiadać aplikację w wersji 5.0.3.1 z plikiem mMedica.exe co najmniej w wersji 5.0.3.6774.
Link do instrukcji
Instrukcja ewidencji i sprawozdawania informacji o pierwszym wolnym terminie.
W linku znajdującym się poniżej została zamieszczona instrukcja opisująca zakres czynności które należy wykonać w celu sprawozdania danych o deklaracjach POZ/KAOS w wersji komunikatu 5;1.6.
Eksport deklaracji POZ KAOS w miesiącu lutym i w okresach następnych roku 2015
Jeśli nie posiadają Państwo umowy elektronicznej na rok 2016 w celu ewidencji świadczeń należy wykonać następujące czynności:
Działająca w aplikacji mMedica od wersji 5.1.4.0 walidacja na kody resortowe części VII i VIII została wprowadzona na podstawie zmian zaimplementowanych w komunikacie 8;7.0.
W komunikacie XML w wersji 7;6.0 obowiązującym do dnia 30.04.2015 została przyjęta definicja określająca zakres danych jakie powinny zostać przekazane o skierowaniu. Definicja ta została zamieszczona poniżej:
Zakres niezbędnych danych o skierowaniu dla wersji 7;6.0"
Przyjęta w komunikacie definicja pozwalała użytkownikowi na posługiwanie się kodami 000 lub 0000 w przypadku, gdy kody resortowe części VII i VIII nie zostały nadane.
Z dniem 01.05.2015 obowiązujący komunikat XML 7;6.0 został zastąpiony wersją 8;7.0, w której zmieniono definicję niezbędnych informacji o skierowaniu. Definicja ta została zamieszczona poniżej:
Zakres niezbędnych danych o skierowaniu dla wersji 8;7.0"
Poprzez komunikat XML w wersji 8;7.0 narzucono obligatoryjne wypełnianie kodów resortowych części VII i VIII w przypadku jednostek kierujących będących Podmiotami Leczniczymi.
W celu uzupełnienia w sposób zbiorczy kodu resortowego cz. VII na skierowaniach, które zostały przez Państwa zaewidencjonowane została przygotowana procedura serwisowa. Instrukcja wykorzystania procedury została zamieszczona poniżej.
!!!Uwaga!!!
Użytkownik może decydować o Instytucjach, które mają zostać zaktualizowane poprzez "Odznaczanie/Zaznaczanie" pola w kolumnie "Wykonaj". Modyfikacji poprzez skrypt serwisowy zostaną poddane te skierowania, dla których Instytucja jest zaznaczona w kolumnie "Wykonaj".
Procedura serwisowa uzupełniająca kod resortowy cz.VII na skierowaniach.
Procedura serwisowa uzupełniająca kod resortowy cz.VIII na skierowaniach.
W celu przeprowadzanie eksportu danych z aplikacji mMedica należy wykonać następujące czynności:
Rozwiązanie jakie zostało dla Państwa przygotowane w aplikacji mMedica i udostępnione w postaci instrukcji bazuje na wytycznych, które zostały opublikowane poprzez Komunikat dla świadczeniodawców dot. rozliczenia świadczeń z wykorzystaniem dynamicznej taryfy obowiązującej od dnia 1 stycznia 2015 r. z dnia 30.12.2014 r.
Czytamy w nim:
(...)
Narodowy Fundusz Zdrowia informuję, że od dnia 1 stycznia 2015 roku rozliczenie świadczeń z wykorzystaniem dynamicznej taryfy wyliczanej po stronie świadczeniodawcy będzie obowiązywało także w:
a) szybkiej terapii onkologicznej w POZ (świadczenia związane z wydawaniem kart DILO),
b) szybkiej terapii onkologicznej w AOS (świadczenia związane z przeprowadzeniem wstępnej i pogłębionej diagnostyki onkologicznej),
c) chemioterapii dla degresywnej skali punktowej,
d) ambulatoryjnej opiece specjalistycznej dla świadczeń pierwszorazowych.
W celu prawidłowego rozliczenia w/w świadczeń w komunikacie SWIAD w atrybucie taryfa elementu nfz:dane-poz-rozl należy przekazać odpowiednią wartość wyliczoną zgodnie z wytycznymi opisanymi w poszczególnych Zarządzeniach Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia tj.:
a) W POZ poprzez uwzględnienie wyliczonego przez NFZ na odpowiedni miesiąc wskaźnika rozpoznawania nowotworów WRN, którego uśredniona wartość stanowić będzie podstawę do rozliczenia świadczenia porady lekarskiej związanej z wydaniem karty.
b) W AOS w celu rozliczenia wstępnej i pogłębionej diagnostyki onkologicznej poprzez uwzględnienie warunku terminowości wynikającego z zarządzenia Prezesa NFZ tj. w przypadku spełnienia warunku terminowości w taryfie należy uwzględnić 100% wartości punktowej. W przypadku niespełnienia warunku terminowości taryfę należy skorygować do 70% wartości punktowej.
c) W AOS w celu rozliczenia świadczenia specjalistycznego pierwszorazowego poprzez uwzględnienie warunków, w tym warunku terminowości wynikających z zarządzenia Prezesa NFZ tj. w przypadku spełnienia warunków w taryfie należy uwzględnić 110% wartości punktowej rozliczanego świadczenia.
d) W leczeniu szpitalnym w zakresie chemioterapii poprzez uwzględnienie w wyliczonej taryfie degresji wartości punktowej świadczeń zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ tj. trzy pierwsze osobodni są punktowane wyżej, każdy czwarty i następny osobodzień udzielania świadczeń punktowany mniej.
(...)
Jeśli spełnili Państwa warunki terminowości tzn w przypadku, gdy decyzja diagnostyczna u pacjenta pierwszorazowego, została postawiona w ciągu 42 dni od porady początkowej i spełnione zostały pozostałe warunki, o których mowa w zarządzeniu, to wartość rozliczanego świadczenia powinna ulec skorygowaniu wskaźnikiem 1,1.
W linku poniżej przekazujemy instrukcje opisujące sposób ewidencji porad pierwszorazowych oraz porady związanej z wydaniem karty DILO dla wersji 5.0.3.1. Sposób ewidencji opisany w instrukcjach wraz z kolejnymi wersjami będzie automatyzowany.
Link do instrukcji:
Ewidencja porad pierwszorazowych.
Ewidencja porady związanej z wydanie karty DILO.
W celu wygenerowania dokumentu eRachunku/eFaktury na rok 2015 użytkownik musi wykonać następujące czynności:
W celu konfiguracji słownika należy wykonać pkt 2 instrukcji zamieszczonej poniżej. Brak konfiguracji wg pkt 2 instrukcji może skutkować komunikatem:
(...)
[Informacja] Typ komunikatu: FAKT
[Informacja] Interpretacja: DE
[Błąd] Element jednostka-miary może zawierać maksymalnie 10 znaków
(...)
Link do instrukcji konfiguracji eRachunku/eFaktury:
Konfiguracja eRachunku/eFaktury w aplikacji mMedica.
Jeśli nie posiadają Państwo umowy elektronicznej na rok 2015 w celu ewidencji świadczeń należy wykonać następujące czynności: