Od 1 września 2016 r. pacjent, po ukończeniu 75 roku życia, nabywa prawo do uzyskania bezpłatnych leków z listy leków refundowanych dla seniora, zgodnie z Art. 43a Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Minister Zdrowia w dn. 23.08.2016 r. opublikował komunikat w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom którzy ukończyli 75 rok życia.
Od 1 września 2016 r. pacjent, po ukończeniu 75 roku życia, nabywa prawo do uzyskania bezpłatnych leków z listy leków refundowanych dla seniora, zgodnie z Art. 43a Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Minister Zdrowia w dn. 23.08.2016 r. opublikował komunikat w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom którzy ukończyli 75 rok życia.
W komunikacie tym zostały opisane dodatkowe warunki, jakie muszą być spełnione, aby pacjent otrzymał receptę na leki wydawane bezpłatnie:
- Pacjent musi mieć ukończony 75 rok życia.
- Pacjent musi mieć złożoną deklarację u świadczeniodawcy, który wystawi mu receptę z uprawnieniem „S”.
- Świadczeniodawca (lub lekarz udzielający świadczeń) musi mieć zawartą umowę z Funduszem o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.
- Lekarz wystawiający receptę dla seniora musi mieć co najmniej jedno z uprawnień:
- Lekarz – medycyny rodzinnej (ogólnej) ze specjalizacją I lub II stopnia lub specjalista lub odbywający szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej.
- Lekarz – chorób wewnętrznych ze specjalizacją I lub II stopnia lub specjalista.
- Lekarz – pediatra ze specjalizacją I lub II stopnia lub specjalista.
Wystawianie recept z uprawnieniem „S” w mMedica.
Uprawnienie „S” zostanie umieszczone na recepcie w polu „Uprawnienia dodatkowe”, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:
- Pacjent, dla którego wystawiana jest recepta, ma ukończone 75 lat.
- Recepta jest wystawiana w komórce POZ, tzn. że w strukturze organizacyjnej komórki jest wpisany kod resortowy części IX = HC.1.3.1- Leczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
- Pacjent ma złożoną deklarację u tego świadczeniodawcy.
- Lekarz/Pielęgniarka wystawiająca receptę posiada uprawnienie do wystawiania recept z uprawnieniem „S”, tzn., że w opcji: ‘Zarządzanie’ > ‘Konfiguracja’ > ‘Rejestr personelu’ > ‘Dane dodatkowe’ jest zaznaczone pole wyboru „Uprawniony do wystawiania recept na bezpłatne leki dla osób w wieku 75+”.
- W przypadku recept „pro autore” oraz „pro familie”, sprawdzany jest tylko wiek pacjenta na recepcie.
Po spełnieniu powyższych warunków na recepcie zostanie dodane uprawnienie „S”.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 sierpnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie recept lekarskich, uprawnienie „S” może wystąpić jednocześnie z jednym z następujących uprawnień dodatkowych: AZ, BW, IB, IN, IW, PO, ZK. W oknie „uprawnienia dodatkowe” na recepcie wpisane zostaną 2 uprawnienia.
Uwaga! Uprawnienie „S” nie jest uwzględniane w poziomie odpłatności drukowanym na recepcie. Bezpłatny lek jest wydawany w przypadku, gdy na recepcie odpłatność jest różna od 100% (pełnopłatny) oraz występuje oznaczenie „S”.
Uprawnienie „S” jest niezależne od przepisanych leków tzn. wybranie leku spoza listy leków bezpłatnych nie wpływa na występowanie oznaczenia „S” na recepcie.
Aktualizacja aplikacji
W przypadku instalacji w wersji 5.4.1 i niższej (opartej na PostgreSQL 9.0) wymagana jest aktualizacja instalatorem do wersji 5.4.2.
Dla instalacji w wersji 5.4.5 (zmigrowanych do PostgreSQL 9.5) udostępniono aktualizator do wersji 5.4.6.