Nagranie oraz odpowiedzi na przesłane pytania w ramach webinarium "OPIEKA KOORDYNOWANA - JAK JĄ WYKORZYSTAĆ?"
W aplikacji mMedica dostępny jest Moduł „Opieka koordynowana” pozwalający obsługiwać pacjentów, w ramach systemu Opieki Koordynowanej. Moduł ten umożliwia koordynację działań pomiędzy różnymi świadczeniodawcami oraz monitorowanie stanu zdrowia pacjenta na bieżąco.
W dniu 16.02.2023 r. odbyło się szkolenie online pt. OPIEKA KOORDYNOWANA – JAK JĄ WYKORZYSTAĆ?, przeprowadzone przez konsultantów firmy TMT System Michała Ferdyna oraz Tomasza Spyrka.
Wszystkim uczestnikom szkolenia serdecznie dziękujemy za aktywne uczestnictwo. Poniżej publikujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania oraz nagranie szkolenia!
Pytania i odpowiedzi!
Kiedy będzie działał IPOM aby nie korzystać z gabinet.gov.pl?
Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM) oraz Harmonogramy – Indywidualny Plan Opieki Medycznej (HIPOM) w aplikacji mMedica jest już dostępny.
Licencje na moduł Opieka Koordynowana można zamówić w Centrum Zarządzania Licencjami mMedica
Jak należy poprawnie, aby NFZ rozliczył, dopisywać dalsze porady specjalisty i porady dietetyczne jeśli są zalecone po wykonanym IPOMIE?
Każda porada, konsultacja, badanie wykonane w ramach opieki koordynowanej muszą zostać najpierw opisane w IPOM, w dowolnym momencie (na wizycie kompleksowej lub później, podczas wizyt kontrolnych).
Czy przy wizycie kompleksowej należy rozliczać również konsultacje POZ (wizyta osobista)?
Nie.
Czy osoba, która ma postawione rozpoznanie kardiologiczne i jest już leczona np. w poradni kardiologicznej może zostać włączona do koordynacji?
Tak. Pacjenci z rozpoznaną choroba przewlekłą w ramach POZ lub leczący się w ramach AOS mogą zostać objęci koordynacją opieki w POZ
Wydaje mi się że powielają Państwo błędne założenia. Założeniem Opieki Koordynowanej jest diagnostyka i leczenie pacjentów niezdiagnozowanych którzy zgłaszają się po raz pierwszy z daną jednostką chorobową, a nie wyłuskiwanie pacjentów którzy już mają potwierdzoną chorobę przewlekłą (np. nadciśnienie).
Pacjenci z rozpoznaną choroba przewlekłą w ramach POZ lub leczący się w ramach AOS mogą zostać objęci koordynacją opieki w POZ. W celu diagnostyki pacjentów z nierozpoznaną choroba przewlekłą lekarz ma do dyspozycji pakiet badań, który może wykorzystać na wizycie wstępnej. Dokładny opis wizyty wstępnej znajduje się w treści zarządzenia NFZ.
Czy można wciągnąć pacjenta do opieki koordynowanej jeśli np. 2 lata temu był konsultowany w poradni kardiologicznej z powodu np. nadciśnienia
Tak.
Czy kompleksowa wizyta za rok oznacza przed upływem roku, czy jest jakiś margines czasowy? Bo oczywiście nie można ustalać wizyty dokładnie za rok.
W Zarządzeniu NFZ jest mowa o roku kalendarzowym, nieoficjalnie jest mowa o walidacjach w okresie minimum 10 miesięcy pomiędzy wizytami kompleksowymi. Niestety w dniu dzisiejszym nie można jednoznacznie określić, jak będzie weryfikowany odstęp między kolejnymi wizytami kompleksowymi.
W związku z koniecznością zamieszczania IPOM na Pa kiedy mMedica będzie połączona z P1 w tym zakresie ,aby całość dokumentacji można było wytwarzać w jednym systemie mMedica
Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM) oraz Harmonogramy – Indywidualny Plan Opieki Medycznej (HIPOM) w aplikacji mMedica jest dostępny od wersji 9.0.0.0
Czy Asseco może nam pomóc przez przygotowanie ściągi z kodami procedur, icd10, kodami świadczeń. Zwykle mamy problem z NFZ ponieważ, nie wiemy jakie MUSZĄ być kody przy sprawozdawczości.
Dana merytoryczna – wszystkie wymogi zawarte są w zarządzeniach, Asseco jako dostawca oprogramowania nie będzie wydawał dublujących się informacji
Jak rozliczyć dietetyka technicznie w mMedica, kiedy świadczenie jest realizowane zdalnie przez osobę z poza personelu przychodni
Jeżeli personel udzielający świadczeń jest personelem spoza personelu podmiotu to takie świadczenie jest udzielane w modelu podwykonastwa. Wtedy dokumentacja medyczne jest wytwarzana w ramach podmiotu podwykonawcy, a rozliczenie następuje na wizycie kontrolnej u lekarza POZ.
Jak technicznie rozliczyć poradę wstępną i np. badania z budżetu diagnostycznego?
Porada wstępna rozliczana jest wg stawki kapitacyjnej. Kod świadczenia powinien być ustawiony na nr 22 (osoba objęta opieką koordynowaną). Dodatkowo, jeśli rozliczane są badania z budżetu diagnostycznego, musimy wybrać odpowiednią procedurę ICD9 oraz świadczenie.
Dzień dobry czy szkolenie będzie dostępne online jako prezentacja/film?
Szkolenie jest już dostępne w formie nagrania.
Czy mMedica będzie zintegrowana z SIMP?
Tak
Terminarz powinien mieć filtr na Rodzaj wizyty
Zgłoszenie zostało zrealizowane.
Czy Moduł Personalizacyjny trzeba mieć na wszystkich stacjach włączony, czy wystarczy u informatyka jedna licencja ?
TAK – na wszystkich
Czy musimy dokupować dodatkowy moduł, aby w mMedica pojawiła się zakładka opieka koordynowana?
TAK
Z03 to wizyta wstępna – ta na której rozliczamy badania, czy zlecamy?
Porada wstępna realizowana jest w ramach stawki kapitacyjnej lekarza POZ z niezbędnymi badaniami diagnostycznymi finansowanymi w tej stawce. Dopuszcza się rozliczenie badań diagnostycznych określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia MZ w celu rozpoznania lub wykluczenia choroby przewlekłej z budżetu powierzonego opieki koordynowanej zleconych w trakcie porady wstępnej, zgodnie z zawartą umową
Kiedy będzie dostępna wersja 9.0.0 mMedica?
15.02.2023
Czy pacjent który ma w mMedica już historie leczenia np. diabetologicznego, to kwalifikuje się do Opieki koordynowanej? Czy tylko pacjenci do tej pory nie zdiagnozowani w kierunku chorób opieki koordynowanej?
Pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi mogą zostać włączeni do POZ-OK.
A czy IPOM będzie możliwy do zrobienia w mMedica czy przez gov.pl tylko?
W mMedica.
Robiąc IPOM w mMedica nie trzeba już robić go przez gabinet gov??
Tak, IPOM wystawiony w mMedica jest wysyłany na platformę P1. Nie ma potrzeby wypisywania go przez aplikację gabinet.gov.pl
Wystawienie oraz przesłanie IPOM z systemu mMedica jest równoważne z wystawieniem poprzez gabinet.gov.pl
Czy pielęgniarka może na swoim loginu w gabinecie pielęgniarka może wprowadzać IPOM czy tylko na loginie lekarza POZ
IPOM jest dokumentem, który wystawia lekarz na wizycie kompleksowej.
Czy w wersji 9.0.0 będzie możliwość wpisania wszystkich IPOM-ów od I 2023 r.?
Jeżeli nie zostało wprowadzone w gabinet.gov – tak
Czy wymagane jest wysyłanie IPOM ręcznie czy też wysłany zostanie automatycznie autoryzacji wizyty?
IPOM nie jest wysyłany automatycznie, po wystawieniu IPOM należy go wysłać do P1 w analogiczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku wystawienia eRecepty, czy eSkierowania. W dolnej części ekranu jest umieszczony stosowny przycisk „Wyślij iPOM”.
Czy IPOM można wydrukować, harmonogram wizyt?
Tak
Czy na wizycie kompleksowej można łączyć poradę kompleksową łącznie z edukacyjną w tym samym dniu?
Tak, pod warunkiem, że porada edukacyjna jest udzielona jest przez personel pielęgniarski.
Jak wydrukować IPOM/harmonogram dla pacjenta?
Z Gabinetu oraz z terminarza – przycisk Drukuj w Gabinecie oraz w Terminarzu w zakładce opieka koordynowana
Umknęła mi wizyta pacjent- lekarz specjalista, gdzie ona ma być przeprowadzona? Również w mMedica?
Dokumentacja medyczna ma być przygotowywana przez podmiot udzielający świadczeń. Zatem jeśli konsultacji specjalisty udziela personel placówki, to dokumentacja powinna być sporządzona w aplikacji mMedica. Jeśli natomiast takie konsultacje są realizowane w ramach umowy podwykonawstwa, wówczas podmiot udzielający tych świadczeń sporządza dokumentację w swoim systemie, do podmiotu zlecającego przekazuje tylko wynik / opis konsultacji.
Rozliczenia dokonuje podmiot POZ.
Wszystko wygląda dobrze, ale wykupienie tych wszystkich modułów jest strasznie kosztowne.
Modułowa budowa mMedica pozwala znacznie obniżyć koszt oprogramowania dla Placówki, ponieważ nie każdy potrzebuje wszystkich rozwiązań.
Czy przy wizycie kompleksowej można rozliczyć wizytę o specjalisty ?
Tak.